Космос-405

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-405
Тип на мисија сателит наменет за електронско извидување, јавување и наведување
Датум на лансирање 7 април 1971
Носечка ракета Сојуз
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 81,2 °
Орбитален период 98,2 минути
Апоапсида 679 км
Периапсида 672 км
Меѓународна ознака 1971-028A

Космос-405 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 7 април 1971 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 3800 килограми. Космос-405 бил сателит наменет за електронско извидување, јавување и наведување.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 98,2 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 81,2°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 679 км, а најмалото на 672.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]