Космос-461

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-461
Датум на лансирање 2 декември 1971
Место на лансирање Плесецк, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1979
Орбитален наклон 69,2 °
Орбитален период 94,5 минути
Апоапсида 508 км
Периапсида 486 км
Меѓународна ознака 1971-105A

Космос-461 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 2 декември 1971. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 94,5 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 69,2 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 508 km, а најмалото на 486 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]