Космос-475

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-475
Тип на мисија военoнавигациски сателит
Датум на лансирање 25 февруари 1972
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 74,0 °
Орбитален период 104,7 минути
Апоапсида 1001 км
Периапсида 965 км
Меѓународна ознака 1972-009A

Космос-475 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 25 февруари 1972 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 680 килограми. Космос-475 бил военoнавигациски сателит.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 104,7 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 74,0°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 1001 км, а најмалото на 965.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]