Космос-402

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-402
Датум на лансирање 1 април 1971
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Орбитален наклон 64,9 °
Орбитален период 104,9 минути
Апоапсида 1034 км
Периапсида 948 км
Меѓународна ознака 1971-025A

Космос-402 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 1 април 1971. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 104,9 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 64,9 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 1034 km, а најмалото на 948 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]