Кордилјера (регион)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Кордилера
Регион
Карта на Филипините со локација на КордилераРегион
Регионален центар Бангвио Сити
Население 1.365.220
– Густина 75 на km²
Површина 18.294 km²
Адмн. поделба
Провинции 6
Градови 2
Општини 75
Барангаи 1176
Конг. дистрикти 7
Јазици Илокано, Калинга, Канканаеј, Ифугао, Итнег, Иснег, Пангасиненсе, други

Кордилера Регионот (CAR) е еден од 17-те региони на Филипините и е сместен на островот Лузон. Главен град е Багвио Сити.

Економија[уреди | уреди извор]

Кордилера Регионот е голем филипински резервоар на руди и минерали. Има огромни количества на злато, бакар, сребро, цинк и неметали како песок, сулфур и др.

Туризам[уреди | уреди извор]

Најголема туристичка атракција се Оризовите полиња во Банауе во провинцијата Ифугао. постојат и многу пештери, тунели и национални паркови. Поради тоа што регионот не излегува на море, провинциите масовен туризам.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Коордилера регионот е поделен на 6 провинции и 1 град.

Провинција Главен град Население
(2000)
Површина
(km²)
Густина
(на km²)
Абра Бангует 209.491 3.975,6 52,7
Ph seal apayao.png Апајао Кабугао 97.129 3.927,9 24,7
Бенгвет Ла Тринидад 330.129 2.599,4 127,0
Ph seal ifugao.png Ифугао Лагаве 161.623 2.517,8 64,2
Ph seal kalinga.png Калинга Табук 174.023 3.119,7 55,8
Ph seal mountain province.png Планинска покраина Бонток 140.439 2.097,3 67,0
Бангвио Сити 252.386 57,5 4.839,3

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Региони на Филипините
Лузон : I : Илокос · II : Кагајанска Долина · III : Централен Лузон · IV-A : КАЛАБАРЗОН · IV-B : МИМАРОПА · V : Бикол · Кордилјера · Метро Манила
Висаи : VI : Западни Висаи · VII : Централни Висаи · VIII : Источни Висаи
Минданао : IX : Полуостров Замбоанга · X : Северен Минданао · XI : Давао · XII : СОККСКСАРХЕН · XIII : Карага · АРММ