Бадеми (Ласкарци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бадеми
археолошко наоѓалиште
Бадеми is located in Македонија
Бадеми
Местоположба на Бадеми во Македонија
Местоположба 41°58′33″N 21°13′17″E / 41.97583° СГШ; 21.22139° ИГД / 41.97583; 21.22139Координати: 41°58′33″N 21°13′17″E / 41.97583° СГШ; 21.22139° ИГД / 41.97583; 21.22139
Основни податоци
Место Ласкарци
Општина Сарај
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Бадемиархеолошко наоѓалиште во скопското село Ласкарци, Општина Сарај. Претставува некропола од доцноантичко време.

Во нивата на Рамо Тусуми, при земјоделските работи е откриен доцноантички гроб. Конструкцијата е направена од комбинација на тули, камен и малтер. Како капак е употребена надгробна стела со латински натпис.[1]

Споменикот се чува во Музејот на Македонија во Скопје.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 376. ISBN 9989-649-28-6.