Дренки (Копаница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дренки
археолошко наоѓалиште
Дренки is located in Македонија
Дренки
Местоположба на Дренки во Македонија
Местоположба 42°0′9″N 21°13′42″E / 42.00250° СГШ; 21.22833° ИГД / 42.00250; 21.22833Координати: 42°0′9″N 21°13′42″E / 42.00250° СГШ; 21.22833° ИГД / 42.00250; 21.22833
Основни податоци
Место Копаница
Општина Сарај
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Дренкиархеолошко наоѓалиште во скопското село Копаница, Општина Сарај. Претставува населба од римско време, што сведочи за староста на ова село.

Наоѓалиштето е сместено на 500 м западно од селото, во близината на современите гробишта. Се среќаваат фрагменти од керамички садови, покривни ќерамиди и друг градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 376. ISBN 9989-649-28-6.