Св. Спас (Матка)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°58′00″N 21°17′28″E / 41.96667° СГШ; 21.29111° ИГД / 41.96667; 21.29111Координати: 41°58′00″N 21°17′28″E / 41.96667° СГШ; 21.29111° ИГД / 41.96667; 21.29111
Основни податоци
Место Матка
Општина Сарај
Тип

Археомак 2.0 графички знак (градиште).svg градиште Археомак 2.0 графички знак (викус).svg викус


Период римско време
доцноантичко време
Портал „Археологија“

Св. Спасархеолошко наоѓалиште во скопското село Матка, Општина Сарај. Претставува градиште - викус од римското и доцноантичкото време.

Се наоѓа на околу 1,5 км јужно од селото, на високите карпи на излезот од клисурата на реката Треска. На самиот врв има плато со големина од 10 x 130 м, опкружено со одбранбен ѕид, на кое се гледаат темели од повеќе објекти, а се среќаваат фрагменти од керамички садови и мермерни блокови од раноантички храм. Исто така се гледаат темели, столбови, бази, импости и други материјали од старохристијанска базилика.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 378. ISBN 9989-649-28-6.