Пештерка (Рашче)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пештерка is located in Македонија
Пештерка
Местоположба на Пештерка во Македонија
Местоположба 42°02′26″N 21°14′39″E / 42.04056° СГШ; 21.24417° ИГД / 42.04056; 21.24417Координати: 42°02′26″N 21°14′39″E / 42.04056° СГШ; 21.24417° ИГД / 42.04056; 21.24417
Основни податоци
Место Рашче
Општина Сарај
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Пештеркаархеолошко наоѓалиште во скопското село Рашче, Општина Сарај. Претставува населба од римското време.

На 700 м јужно од селото, на околу 2 декара обработлива земја се среќаваат фрагменти од керамички садови, стакло и друго. На локалитетот се наоѓа и една обработена плоча со натписно поле на кое се забележуваат остатоци од латинско писмо.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 382. ISBN 9989-649-28-6.