Рашче (археолошко наоѓалиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 42°02′26″N 21°14′39″E / 42.04056° СГШ; 21.24417° ИГД / 42.04056; 21.24417Координати: 42°02′26″N 21°14′39″E / 42.04056° СГШ; 21.24417° ИГД / 42.04056; 21.24417
Основни податоци
Место Рашче
Општина Сарај
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Пештеркаархеолошко наоѓалиште во скопското село Рашче, Општина Сарај. Претставува осамен наод од доцноантичкото време.

На имотот на М. Крамер, Н. Вулиќ евидентирал една мермерна надгробна стела со релјеф и натписно поле во форма на диптих со латински натпис. Стелата се чува во Музејот на Македонија во Скопје.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 382. ISBN 9989-649-28-6.