Семениште (археолошко наоѓалиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Семениште is located in Македонија
Семениште
Местоположба на Семениште во Македонија
Местоположба 41°58′1″N 21°15′38″E / 41.96694° СГШ; 21.26056° ИГД / 41.96694; 21.26056Координати: 41°58′1″N 21°15′38″E / 41.96694° СГШ; 21.26056° ИГД / 41.96694; 21.26056
Основни податоци
Место Семениште
Општина Сарај
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод


Период римско време
Портал „Археологија“

Семеништеархеолошко наоѓалиште во скопското село Семениште. Наоѓалиштето претставува осамен наод од римското време. Во атарот на селото била пронајдена мермерна плоча со димензии 28 × 27 × 2 см, со релјефна претстава на тракиски коњаник. Споменикот се чува во Музејот на Македонија во Скопје.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите. стр. 382. ISBN 9989649286.