Куќишта (Матка)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куќишта is located in Македонија
Куќишта
Местоположба на Куќишта во Македонија
Местоположба 41°58′00″N 21°17′28″E / 41.96667° СГШ; 21.29111° ИГД / 41.96667; 21.29111Координати: 41°58′00″N 21°17′28″E / 41.96667° СГШ; 21.29111° ИГД / 41.96667; 21.29111
Основни податоци
Место Матка
Општина Сарај
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Куќиштаархеолошко наоѓалиште во скопското село Матка, Општина Сарај. Претставува населба од доцноантичкото време.

На околу 300 м североисточно од селото и месноста Ограда, по површината на нивите се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал. Според кажувањето на жителите, при изградбата на една викендичка било откриено едно депо на римски бронзени монети.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 378. ISBN 9989-649-28-6.