Прејди на содржината

Кале (Горно Свиларе)

Координати: 42°02′27″N 21°15′23″E / 42.04083° СГШ; 21.25639° ИГД / 42.04083; 21.25639
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кале

Карта

Местоположба 42°02′27″N 21°15′23″E / 42.04083° СГШ; 21.25639° ИГД / 42.04083; 21.25639
Основни податоци
Место Горно Свиларе
Општина Сарај
Тип

 кале


Период римско време
доцноантичко време
Портал „Археологија“

Калеархеолошко наоѓалиште во скопското село Горно Свиларе, Општина Сарај. Претставува кале (тврдина) од римското и доцноантичкото време.

На 2 км западно од селото и 1,6 км северно од Рашче, на излезот од Дервенската Клисура се наоѓа рид со височина од 220 м на чија зарамнета површина со димензии од 75 × 60 м се гледаат остатоци од одбранбен ѕид. По површината на градиштето се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 370. ISBN 9989-649-28-6.