Круша (Матка)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°58′00″N 21°17′28″E / 41.96667° СГШ; 21.29111° ИГД / 41.96667; 21.29111Координати: 41°58′00″N 21°17′28″E / 41.96667° СГШ; 21.29111° ИГД / 41.96667; 21.29111
Основни податоци
Место Матка
Општина Сарај
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен објект).svg осамен објект


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Крушаархеолошко наоѓалиште во скопското село Матка, Општина Сарај. Претставува осамен објект од доцноантичкото време.

На 1,6 км јужно од селото, на мала височинка оддалечена околу 100 м од месноста Краста се гледаат остатоци од осамен објект. На теренот се гледа и градежен материјал (кршен камен, покривни ќерамиди) и, спорадично, фрагменти од керамички садови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 378. ISBN 9989-649-28-6.