Селиште (Долно Свиларе)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 42°01′42″N 21°17′08″E / 42.02833° СГШ; 21.28556° ИГД / 42.02833; 21.28556Координати: 42°01′42″N 21°17′08″E / 42.02833° СГШ; 21.28556° ИГД / 42.02833; 21.28556
Основни податоци
Место Долно Свиларе
Општина Сарај
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Селиштенаселба од римското време. На 500 метри западно од селото Долно Свиларе, на простор од околу 300 × 300 метри, по површината на нивите се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069