Градиште (Грчец)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Градиште is located in Македонија
Градиште
Местоположба на Градиште во Македонија
Местоположба 41°58′48″N 21°19′47″E / 41.98000° СГШ; 21.32972° ИГД / 41.98000; 21.32972Координати: 41°58′48″N 21°19′47″E / 41.98000° СГШ; 21.32972° ИГД / 41.98000; 21.32972
Основни податоци
Место Грчец
Општина Сарај
Тип

Археомак 2.0 графички знак (градиште).svg градиште


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Градиштеархеолошко наоѓалиште кај скопското село Грчец, Општина Сарај. Претставува градиште од доцната антика.

На 1 км северно од постарото Горни Грчец и на 1 км јужно од поновата населба Грчец (Долни Грчец), во подножјето на Водно, на врвот со зарамнето плато со површина од околу 0,4 хектари се гледаат остатоци од одбранбени ѕидови, градени од камен и варов малтер. По површината се среќаваат фрагменти од керамички садови и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 370. ISBN 9989-649-28-6.