Врело (Рашче)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Врело
археолошко наоѓалиште
Врело is located in Македонија
Врело
Местоположба на Врело во Македонија
Местоположба 42°02′26″N 21°14′39″E / 42.04056° СГШ; 21.24417° ИГД / 42.04056; 21.24417Координати: 42°02′26″N 21°14′39″E / 42.04056° СГШ; 21.24417° ИГД / 42.04056; 21.24417
Основни податоци
Место Рашче
Општина Сарај
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период бронзено време
Портал „Археологија“

Врелоархеолошко наоѓалиште во скопското село Рашче, Општина Сарај. Претставува населба од бронзеното време.

На 2 км северно од селото, во реонот на каптажите за главниот скопски водовод (изворите Врела[1]) е откриен целосно зачуван сад — питос кој се чува во Музејот на Македонија во Скопје.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Врела (11429308) — GeoNames
  2. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 381. ISBN 9989-649-28-6.