Кале (Рашче)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кале is located in Македонија
Кале
Местоположба на Кале во Македонија
Местоположба 42°02′27″N 21°15′23″E / 42.04083° СГШ; 21.25639° ИГД / 42.04083; 21.25639Координати: 42°02′27″N 21°15′23″E / 42.04083° СГШ; 21.25639° ИГД / 42.04083; 21.25639
Основни податоци
Место Рашче
Општина Сарај
Тип

Археомак 2.0 графички знак (утврдена населба).svg утврдена населба Археомак 2.0 графички знак (градиште).svg градиште


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Калеархеолошко наоѓалиште во скопското село Рашче, Општина Сарај. Претставува утврдена населбаградиште од доцноантичкото време.

На 1 км северно од селото и 3 км западно од селото Горно Свиларе, на левиот брег на Вардар доминира висок рид на кој има остатоци од поголема утврдена населба. Се гледаат остатоци од бедемот, широк 1,50 м, кој го обградува акрополот со пречник од 70 м. По површината на градиштето се среќаваат фрагменти од керамички садови и многубројни остатоци од градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 381-382. ISBN 9989-649-28-6.