Катуниште (Матка)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Катуниште is located in Македонија
Катуниште
Местоположба на Катуниште во Македонија
Местоположба 41°58′00″N 21°17′28″E / 41.96667° СГШ; 21.29111° ИГД / 41.96667; 21.29111Координати: 41°58′00″N 21°17′28″E / 41.96667° СГШ; 21.29111° ИГД / 41.96667; 21.29111
Основни податоци
Место Матка
Општина Сарај
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Катуништеархеолошко наоѓалиште во скопското село Матка, Општина Сарај. Претставува населба од римско време.

На 300 м југоисточно од селото, по површината на нивите се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 377. ISBN 9989-649-28-6.