Градиште (Дворце)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Местоположба 42°05′57″N 21°08′30″E / 42.09917° СГШ; 21.14167° ИГД / 42.09917; 21.14167Координати: 42°05′57″N 21°08′30″E / 42.09917° СГШ; 21.14167° ИГД / 42.09917; 21.14167
Основни податоци
Место Дворце
Општина Сарај
Тип

Археомак 2.0 графички знак (градиште).svg градиште Археомак 2.0 графички знак (кастел).svg кастел


Период римско време
доцноантичко време
Портал „Археологија“

Градиштеархеолошко наоѓалиште во скопското село Дворце, Општина Сарај. Претставува градиште (кастел) од римското и доцноантичкото време.

На 1 км југозападно од селото, на влезот во Дервенската Клисура има висок рид што доминира над околината и чие зарамнето плато, со димензии од 60 × 40 м, е заградено со ѕид граден од камен и варов малтер. По површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 370. ISBN 9989-649-28-6.