Долот (Рашче)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 42°02′26″N 21°14′39″E / 42.04056° СГШ; 21.24417° ИГД / 42.04056; 21.24417Координати: 42°02′26″N 21°14′39″E / 42.04056° СГШ; 21.24417° ИГД / 42.04056; 21.24417
Основни податоци
Место Рашче
Општина Сарај
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод


Период римско време
Портал „Археологија“

Долотархеолошко наоѓалиште во скопското село Рашче, Општина Сарај. Претставува осамен наод од римското време.

Во нивата на Ајрула Ковачи и Абдула Доџа, во непосредната близина на селското училиште е откриен доцноантички гроб конструиран од 5 фрагментирани стели во секундарна употреба. Стелите се со латински натписи и се наоѓаат на местото каде што се пронајдени.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 381. ISBN 9989-649-28-6.