Црква (Рашче)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 42°02′26″N 21°14′39″E / 42.04056° СГШ; 21.24417° ИГД / 42.04056; 21.24417Координати: 42°02′26″N 21°14′39″E / 42.04056° СГШ; 21.24417° ИГД / 42.04056; 21.24417
Основни податоци
Место Рашче
Општина Сарај
Тип

Археомак 2.0 графички знак (могила).svg могила


Период римско време
Портал „Археологија“

Пештеркаархеолошко наоѓалиште во скопското село Рашче, Општина Сарај. Претставува могили од римското време.

На североисточниот крај од селото, од обете страни на асфалтниот пат се издигаат две импозантни могили високи околу 10 м. Могилата I е зачувана во целост, а Могилата II е значително оштетена со изградбата на патот, кога биле уништени многубројни гробови - цисти. Во профилот се гледаат камени плочи од гробните конструкции.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 382. ISBN 9989-649-28-6.