Автомобилски регистарски таблички во Приднестровие

Од Википедија — слободната енциклопедија
Армиска табличка
табличка од ПМР
знаме и заштитен холограм

Регистарските таблички од Приднестровие се составени по следната шема: X-001-XX, димензиите на табличката се исти како оние на Молдавија но наместо грб на Молдавија го има знамето на ПМР и наместо MD има заштитен холограм. Молдавија не ги признава овие таблички.[1] Овие таблички се признати од: Абхазија, Белорусија, Јужна Осетија, Русија и Украина.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2016-03-03. Посетено на 2011-09-01.