Автомобилски регистарски таблички во Европската Унија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Список[уреди | уреди извор]

Автомобилски регистарски таблички од земјите на Европска Унија се прикажани во следната табела:

Земји членки Крат. Example
 Австрија A Austrian license plate.svg
 Белгија B Belgian License plate from 2010-11-16 onwards.JPG
 Бугарија BG Bulgaria-automobile-license-plate for eu.png
 Кипар CY Cyprus license plate 2004 CKQ 273.svg
 Чешка CZ Czech license plate.svg
 Данска DK Denmark DK common license plate 2009.svg
 Естонија EST Estonian license plate.svg
 Финска FIN Finland registration plate 2007.jpg
 Франција F AA-229-AA ref License plate of France.png
 Германија D Germany (D) European Union license plate - Number KA PA 777.jpg
 Гибралтар GBZ Gibraltar-plate.jpg
 Грција GR Greek license plate.svg
 Унгарија H Hungarian license plate.svg
 Ирска IRL Irish Vehicle Registration Plate.svg
 Италија I Targa automobilistica Italia 1999 CZ•889 KF Bolzano-Alto Adige posteriore.svg
 Латвија LV Latvian license plate.svg
 Литванија LT Lithuanian license plate.svg
 Луксембург L Luxemburgian license plate.svg
 Малта M Maltese license plate.svg
 Обединето Кралство GB British vehicle registration plate EU.PNG

 Полска PL Polish license plate.svg
 Португалија P Portuguese license plate.svg
 Романија RO Romanian license plate.svg
 Словачка SK SK-number-plate-2004.svg
 Словенија SLO SloPlate.svg
 Холандија NL Lastplate.jpg
 Хрватска HR
 Шведска S Swedish euro license plate.jpg
 Шпанија E Matrícula automovilística España 2000 2008 ZGZ largo.svg