888 Парисатида

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
888 Парисатида
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено воХајделберг
Откриено2 февруари 1918
Ознаки
1918 DC
Орбитални особености[1]
Епоха 31 јули 2016 (ЈД 2457600,5)
Параметар на неодреденост 0
Лак на набљудување109,94 а (40154 d)
Афел3.2311 ае (483.37 )
Перихел2.1905 ае (327.69 Gм)
2.7108 ае (405.53 Gм)
Занесеност0,19194
4,46 а (1630,2 d)
65,5732°
0° 13м 14.988с / ден
Наклон13,845°
124,154°
297,508°
Земјино НРОП1.24057 ае (185.587 Gм)
Јупитерово НРОП2.16957 ае (324.563 Gм)
Јупитеров Тисеранов параметар3,295
Физички особености
Среден полупречник
22,325 ± 0,7 km
5.9314 h (0.24714 d)
0,1392 ± 0,009
9,51

888 Парисатидаастероид во орбита околу Сонцето.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „888 Parysatis (1918 DC)“. JPL Small-Body Database. NASA/Jet Propulsion Laboratory. Посетено на 3 May 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]