889 Еринија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
889 Еринија
889Erynia (Lightcurve Inversion).png
Тридимензионален модел на 889 Еринија заснован на светлосната крива.
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено воХајделберг
Откриено5 март 1918
Ознаки
1918 DG
Орбитални особености[1]
Епоха 31 јулиy 2016 (ЈД 2457600,5)
Параметар на неодреденост 0
Лак на набљудување97,42 а (35582 d)
Апхел2.9451 ае (440.58 )
Перихел1.9485 ае (291.49 Gм)
2.4468 ае (366.04 Gм)
Занесување0,20365
3,83 а (1397,9 d)
342,98°
0° 15м 27.072с / ден
Наклон8,0996°
132,711°
277,689°
Земјино НОПР0.977175 ае (146.1833 Gм)
Јупитерово НОПР2.47457 ае (370.190 Gм)
Јупитеров Тисеранов параметар3,456
Физички особености
9.89 h (0.412 d)
11,0

889 Еринијаастероид во орбита на Сонцето.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „889 Erynia (1918 DG)“. JPL Small-Body Database. NASA/Jet Propulsion Laboratory. конс. 3 May 2016. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]