875 Нимфа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
875 Нимфа
875Nymphe (Lightcurve Inversion).png
Тридимензионален моде на 875 Нимфа заснован на светлосната крива.
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено воХајделберг
Откриено19 мај 1917
Ознаки
1917 CF
Орбитални особености[1]
Епоха 31 јули 2016 (ЈД 2457600,5)
Параметар на неодреденост 0
Лак на набљудување98,37 а (35928 d)
Афел2.9403 ае (439.86 )
Перихел2.1660 ае (324.03 Gм)
2.5531 ае (381.94 Gм)
Занесеност0,15162
4,08 а (1490,1 d)
43,2941°
0° 14м 29.76с / ден
Наклон14,575°
196,094°
117,430°
Земјино НРОП1.19548 ае (178.841 Gм)
Јупитерово НРОП2.47772 ае (370.662 Gм)
Јупитеров Тисеранов параметар3,378
Физички особености
Среден полупречник
6,875 ± 0,3 km
9.57 ± 0.01 h,[2] 12.618 h (0.5258 d)[1]
0,2346 ± 0,022
11,2

875 Нимфаастероид во орбита околу Сонцето. Член на Марииното семејство на астероиди.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „875 Nymphe (1917 CF)“. JPL Small-Body Database. NASA/Jet Propulsion Laboratory. Посетено на 3 May 2016.
  2. 2,0 2,1 Alvarez-Candal, Alvaro; и др. (December 2004), „Rotational lightcurves of asteroids belonging to families“, Icarus, 172 (2): 388–401, Bibcode:2004Icar..172..388A, doi:10.1016/j.icarus.2004.06.008.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]