836 Јола

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
836 Јола
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено воХајделберг
Откриено23 септември 1916
Ознаки
1916 AF
Орбитални особености[1]
Епоха 31 јули 2016 (ЈД 2457600,5)
Параметар на неодреденост 0
Лак на набљудување112,61 а (41130 d)
Афел2.5772 ае (385.54 )
Перихел1.8022 ае (269.61 Gм)
2.1897 ае (327.57 Gм)
Занесеност0,17696
3,24 а (1183,5 d)
274,681°
0° 18м 15.012с / ден
Наклон4,8474°
199,808°
179,792°
Земјино НРОП0.80323 ае (120.161 Gм)
Јупитерово НРОП2.87761 ае (430.484 Gм)
Јупитеров Тисеранов параметар3,649
Физички особености
9.615 h (0.4006 d)
13,2

836 Јолаастероид во орбита околу Сонцето.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „JPL Small-Body Database Browser“. NASA. Посетено на 4 May 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]