837 Шварцшилда

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
837 Шварцшилда
Откривање [1]
Откривач Макс Волф
Откриено во Хајделбершка опсерваторија
Откриено 23 септември 1916
Ознаки
MPC ознака 837 Шварцшилда
Наречена по
Карл Шварцшилд[2]
1916 AG · 1951 TB
1965 VJ
Главен астероиден појас
Орбитални особености [1]
Епоха 31 јули 2016 (ЈД 2457600,5)
Параметар на неодреденост 0
Лак на набљудување 92,59 а (33820 d)
Апхел 2.3926 ае (357.93 )
Перихел 2.2035 ае (329.64 Gм)
2.2981 ае (343.79 Gм)
Занесување 0,041137
3,48 а (1272,4 d)
221,45°
0° 16м 58.512с / ден
Наклон 6,7371°
200,05°
173,33°
Земјино НОПР 1.20264 ае (179.912 Gм)
Јупитерово НОПР 2.75445 ае (412.060 Gм)
Јупитеров Тисеранов параметар 3,583
Физички особености
24 h (1.0 d)
12,3

837 Шварцшилдаастероид со привремена ознака 1916 AG, со мало занесување, добро набљудуван астероид од Главниот астероиден појас, со орбита околу Сонцето со период од 3,48 години на растојание од 2,21–2,39 АЕ. Откриен е од страна на Макс Волф во Хајделбершката опсерваторија на 23 септември 1916 година.[1]

Овој астероид е именуван според познатиот германски астроном и физичар Карл Шварцшилд (1873–1916), кој починал во истата година. Тој бил диектор на опсерваториите во Гетинген и Потсдам, познат по својата работа во фотометријата, геометриската оптика, свездената статистика и теориската астрофизика, и ајпознат по изнаоѓањето на првите точни решенија на Ајнштајновите равенки за полето.[2] Во тој период било обичај да се даваат женски имиња на новооткриените астероиди.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „JPL Small-Body Database Browser: 837 Schwarzschilda (1916 AG)“. Jet Propulsion Laboratory. http://ssd.jpl.nasa.gov/sbdb.cgi?sstr=2000837. посет. 4 мај 2016 г. 
  2. 2,0 2,1 Schmadel, Lutz D. (2003). Dictionary of Minor Planet Names – (837) Schwarzschilda. Springer Berlin Heidelberg. стр. 77. ISBN 978-3-540-29925-7. http://link.springer.com/referenceworkentry/10.1007/978-3-540-29925-7_838. посет. 1 август 2016 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]