816 Јулијана

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
816 Јулијана
816Juliana (Lightcurve Inversion).png
Ѕридиемнзионален модел на 816 Јулијана заснован на светлосната крива.
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено воХајделберг
Откриено8 февруари 1916
Ознаки
1916 YV
Орбитални особености[1]
Епоха 31 јули 2016 (ЈД 2457600.5)
Параметар на неодреденост 0
Лак на набљудување100,18 а (36592 d)
Афел3.3307 ае (498.27 )
Перихел2.6721 ае (399.74 Gм)
3.0014 ае (449.00 Gм)
Занесеност0,10971
5,20 а (1899,2 d)
104,02°
0° 11м 22.38с / ден
Наклон14,330°
127,863°
21,017°
Земјино НРОП1.68815 ае (252.544 Gм)
Јупитерово НРОП1.72082 ае (257.431 Gм)
Јупитеров Тисеранов параметар3,196
Физички особености
Среден полупречник
29,925 ± 0,6 km
10.58 h (0.441 d)
0,0311 ± 0,001
10,4

816 Јулијанаастероид во орбита околу Сонцето. Со пречник од 59,85 km. откриен е на 8 февруари 1916 година од страна на Макс Волф во опсерваторијата во Хајделберг, Германија.

Волф веројатно името го избрал во ест на принцезата Јулијана (подоцна кралица на Холандија), а претходно го именувал и атероидот 392 Вилхелмина по мајката на принцезта Јулијана.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „816 Juliana (1916 YV)“. JPL Small-Body Database. NASA/Jet Propulsion Laboratory. Посетено на 4 May 2016.
  2. Lutz D. Schmadel, Dictionary of Minor Planet Names: Addendum to Fifth Edition: 2006 - 2008.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]