392 Вилхелмина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
392 Вилхелмина
Откривање
Откривач Макс Волф
Откриено 4 ноември 1894
Ознаки
Наречена по
Вилхелмина
1894 BF
Главен појас
Орбитални особености
Епоха 30 јануари 2005 (ЈД 2453400.5)
Апхел 491,469 Gm (3,285 АЕ)
Перихел 372,04 Gm (2,487 АЕ)
431,754 Gm (2,886 АЕ)
Занесување 0,138
1790,842 ден. (4,9 a)
17,53 km/s
195,892°
Наклон 14,323°
209,903°
174,824°
Физички особености
Димензии 63,0 km
Маса непозната
Средна густина
непозната
непозната
непозната
непозната
Албедо непознато
Температура непозната
Спектрален тип
непознат
9,7

392 Вилхелмина — голем астероид од главниот појас .

Откриен од страна на германскиот астроном Макс Волф на 4 ноември 1894 година во Хајделберг, Германија.