785 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
786 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар786 п.н.е.
DCCLXXXV п.н.е.
Староегипетска ераXXIII династија, 95
Старогрчка ера10 пред 1. олимпијада
Асирски календар3965
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1378
Берберски календар165
Будистички календар−241
Бурмански календар−1423
Византиски календар4723–4724
Кинески календар甲寅(дрв. тигар)
1911 или 1851
    — до —
乙卯年 (дрв. зајак)
1912 или 1852
Коптски календар−1069 – −1068
Етиопски календар−793 – −792
Еврејски календар2975–2976
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−729 – −728
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2315–2316
Холоценски календар9215
Ирански календар1407 п.п. – 1406 п.п.
Исламски календар1450 п.х. – 1449 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1548
Мингуо-календар2697 пред Р. Кина
民前2697年
Нанакшахи−2253
Тајландски сончев календар−243 – −242
Тибетски календар阳木虎年
(машко дрво-тигар)
−659 или −1040 или −1812
    — до —
阴木兔年
(женско дрво-зајак)
−658 или −1039 или −1811

785 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 785. година пред новата ера, 785. од првиот милениум п.н.е., 85. од 8 век п.н.е. и шеста од 780-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4723 и 4724 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3965 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2975 и 2976 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 32 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 785 година се протега во 1851 и 1852, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1911 и 1912 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 242 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1449 и 1448 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...