Прејди на содржината

747 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
748 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар748 п.н.е.
DCCXLVII п.н.е.
Ab urbe condita6
Староегипетска ераXXV династија, 5
- ФараонПије, 5
Старогрчка ера8. олимпијада (победник
Асирски календар4003
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1340
Берберски календар203
Будистички календар−203
Бурмански календар−1385
Византиски календар4761–4762
Кинески календар壬辰(вод. змеј)
1949 или 1889
    — до —
癸巳年 (вод. змија)
1950 или 1890
Коптски календар−1031 – −1030
Етиопски календар−755 – −754
Еврејски календар3013–3014
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−691 – −690
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2353–2354
Холоценски календар9253
Ирански календар1369 п.п. – 1368 п.п.
Исламски календар1411 п.х. – 1410 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1586
Мингуо-календар2659 пред Р. Кина
民前2659年
Нанакшахи−2215
Тајландски сончев календар−205 – −204
Тибетски календар阳水龙年
(машка вода-змеј)
−621 или −1002 или −1774
    — до —
阴水蛇年
(женска вода-змија)
−620 или −1001 или −1773

747 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 747. година пред новата ера, 747. од првиот милениум п.н.е., 47. од 8 век п.н.е. и осма од 740-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4761 и 4762 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4003 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3013 и 3014 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 6.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 747 година се протега во 1889 и 1890, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1949 и 1950 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 204 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1410 и 1409 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...