Прејди на содржината

754 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
755 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар755 п.н.е.
DCCLIV п.н.е.
Староегипетска ераXXIII династија, 126
Старогрчка ера6.. олимпијада, год. 2
Асирски календар3996
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1347
Берберски календар196
Будистички календар−210
Бурмански календар−1392
Византиски календар4754–4755
Кинески календар乙酉(дрв. петел)
1942 или 1882
    — до —
丙戌年 (огн. куче)
1943 или 1883
Коптски календар−1038 – −1037
Етиопски календар−762 – −761
Еврејски календар3006–3007
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−698 – −697
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2346–2347
Холоценски календар9246
Ирански календар1376 п.п. – 1375 п.п.
Исламски календар1418 п.х. – 1417 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1579
Мингуо-календар2666 пред Р. Кина
民前2666年
Нанакшахи−2222
Тајландски сончев календар−212 – −211
Тибетски календар阴木鸡年
(женско дрво-петел)
−628 или −1009 или −1781
    — до —
阳火狗年
(машки оган-куче)
−627 или −1008 или −1780

754 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 754. година пред новата ера, 754. од првиот милениум п.н.е., 54. од 8 век п.н.е. и петта од 750-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4754 и 4755 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3996 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3006 и 3007 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 754 година се протега во 1882 и 1883, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1942 и 1943 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 211 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1417 и 1416 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...