Прејди на содржината

765 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
766 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар766 п.н.е.
DCCLXV п.н.е.
Староегипетска ераXXIII династија, 115
Старогрчка ера3.. олимпијада, год. 3
Асирски календар3985
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1358
Берберски календар185
Будистички календар−221
Бурмански календар−1403
Византиски календар4743–4744
Кинески календар甲戌(дрв. куче)
1931 или 1871
    — до —
乙亥年 (дрв. свиња)
1932 или 1872
Коптски календар−1049 – −1048
Етиопски календар−773 – −772
Еврејски календар2995–2996
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−709 – −708
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2335–2336
Холоценски календар9235
Ирански календар1387 п.п. – 1386 п.п.
Исламски календар1430 п.х. – 1429 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1568
Мингуо-календар2677 пред Р. Кина
民前2677年
Нанакшахи−2233
Тајландски сончев календар−223 – −222
Тибетски календар阳木狗年
(машко дрво-куче)
−639 или −1020 или −1792
    — до —
阴木猪年
(женско дрво-свиња)
−638 или −1019 или −1791

765 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 765. година пред новата ера, 765. од првиот милениум п.н.е., 65. од 8 век п.н.е. и шеста од 760-тите п.н.е.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4743 и 4744 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3985 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2995 и 2996 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 12 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 765 година се протега во 1871 и 1872, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1931 и 1932 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 222 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1429 и 1428 исламска година пред хиџра.

  • ...

Личности

[уреди | уреди извор]
  • ...

Откритија

[уреди | уреди извор]
  • ...