Прејди на содржината

755 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
756 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар756 п.н.е.
DCCLV п.н.е.
Староегипетска ераXXIII династија, 125
Старогрчка ера6. олимпијада (победник
Асирски календар3995
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1348
Берберски календар195
Будистички календар−211
Бурмански календар−1393
Византиски календар4753–4754
Кинески календар甲申(дрв. мајмун)
1941 или 1881
    — до —
乙酉年 (дрв. петел)
1942 или 1882
Коптски календар−1039 – −1038
Етиопски календар−763 – −762
Еврејски календар3005–3006
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−699 – −698
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2345–2346
Холоценски календар9245
Ирански календар1377 п.п. – 1376 п.п.
Исламски календар1419 п.х. – 1418 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1578
Мингуо-календар2667 пред Р. Кина
民前2667年
Нанакшахи−2223
Тајландски сончев календар−213 – −212
Тибетски календар阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
−629 или −1010 или −1782
    — до —
阴木鸡年
(женско дрво-петел)
−628 или −1009 или −1781

755 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 755. година пред новата ера, 755. од првиот милениум п.н.е., 55. од 8 век п.н.е. и шеста од 750-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4753 и 4754 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3995 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3005 и 3006 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 755 година се протега во 1881 и 1882, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1941 и 1942 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 212 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1418 и 1417 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...