797 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
798 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар798 п.н.е.
DCCXCVII п.н.е.
Староегипетска ераXXIII династија, 83
Старогрчка ера22 пред 1. олимпијада
Асирски календар3953
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1390
Берберски календар153
Будистички календар−253
Бурмански календар−1435
Византиски календар4711–4712
Кинески календар壬寅(вод. тигар)
1899 или 1839
    — до —
癸卯年 (вод. зајак)
1900 или 1840
Коптски календар−1081 – −1080
Етиопски календар−805 – −804
Еврејски календар2963–2964
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−741 – −740
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2303–2304
Холоценски календар9203
Ирански календар1419 п.п. – 1418 п.п.
Исламски календар1463 п.х. – 1462 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1536
Мингуо-календар2709 пред Р. Кина
民前2709年
Нанакшахи−2265
Тајландски сончев календар−255 – −254
Тибетски календар阳水虎年
(машка вода-тигар)
−671 или −1052 или −1824
    — до —
阴水兔年
(женска вода-зајак)
−670 или −1051 или −1823

797 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 797. година пред новата ера, 797. од првиот милениум п.н.е., 97. од 8 век п.н.е. и осма од 790-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4711 и 4712 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3953 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2963 и 2964 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 44 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 797 година се протега во 1839 и 1840, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1899 и 1900 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 254 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1462 и 1461 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...