763 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
764 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар764 п.н.е.
DCCLXIII п.н.е.
Староегипетска ераXXIII династија, 117
Старогрчка ера4. олимпијада (победник
Асирски календар3987
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1356
Берберски календар187
Будистички календар−219
Бурмански календар−1401
Византиски календар4745–4746
Кинески календар丙子(огн. стаорец)
1933 или 1873
    — до —
丁丑年 (огн. вол)
1934 или 1874
Коптски календар−1047 – −1046
Етиопски календар−771 – −770
Еврејски календар2997–2998
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−707 – −706
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2337–2338
Холоценски календар9237
Ирански календар1385 п.п. – 1384 п.п.
Исламски календар1428 п.х. – 1427 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1570
Мингуо-календар2675 пред Р. Кина
民前2675年
Нанакшахи−2231
Тајландски сончев календар−221 – −220
Тибетски календар阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
−637 или −1018 или −1790
    — до —
阴火牛年
(женски оган-вол)
−636 или −1017 или −1789

763 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 763. година пред новата ера, 763. од првиот милениум п.н.е., 63. од 8 век п.н.е. и четвртта од 760-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4745 и 4746 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3987 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2997 и 2998 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 10 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 763 година се протега во 1873 и 1874, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1933 и 1934 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 220 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1427 и 1426 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...