710 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
711 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар711 п.н.е.
DCCX п.н.е.
Ab urbe condita43
Староегипетска ераXXV династија, 42
- ФараонШабака, 11
Старогрчка ера17.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4040
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1303
Берберски календар240
Будистички календар−166
Бурмански календар−1348
Византиски календар4798–4799
Кинески календар己巳(зем. змија)
1986 или 1926
    — до —
庚午年 (мет. коњ)
1987 или 1927
Коптски календар−994 – −993
Етиопски календар−718 – −717
Еврејски календар3050–3051
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−654 – −653
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2390–2391
Холоценски календар9290
Ирански календар1332 п.п. – 1331 п.п.
Исламски календар1373 п.х. – 1372 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1623
Мингуо-календар2622 пред Р. Кина
民前2622年
Нанакшахи−2178
Тајландски сончев календар−168 – −167
Тибетски календар阴土蛇年
(женска земја-змија)
−584 или −965 или −1737
    — до —
阳金马年
(машко железо-коњ)
−583 или −964 или −1736

710 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 710. година пред новата ера, 710. од првиот милениум п.н.е., 10. од 8 век п.н.е. и прва од 710-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4798 и 4799 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4040 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3050 и 3051 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 43.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 710 година се протега во 1926 и 1927, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1986 и 1987 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 167 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1372 и 1371 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...