Прејди на содржината

764 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
765 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар765 п.н.е.
DCCLXIV п.н.е.
Староегипетска ераXXIII династија, 116
Старогрчка ера3.. олимпијада, год. 4
Асирски календар3986
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1357
Берберски календар186
Будистички календар−220
Бурмански календар−1402
Византиски календар4744–4745
Кинески календар乙亥(дрв. свиња)
1932 или 1872
    — до —
丙子年 (огн. стаорец)
1933 или 1873
Коптски календар−1048 – −1047
Етиопски календар−772 – −771
Еврејски календар2996–2997
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−708 – −707
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2336–2337
Холоценски календар9236
Ирански календар1386 п.п. – 1385 п.п.
Исламски календар1429 п.х. – 1428 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1569
Мингуо-календар2676 пред Р. Кина
民前2676年
Нанакшахи−2232
Тајландски сончев календар−222 – −221
Тибетски календар阴木猪年
(женско дрво-свиња)
−638 или −1019 или −1791
    — до —
阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
−637 или −1018 или −1790

764 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 764. година пред новата ера, 764. од првиот милениум п.н.е., 64. од 8 век п.н.е. и петта од 760-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4744 и 4745 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3986 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2996 и 2997 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 11 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 764 година се протега во 1872 и 1873, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1932 и 1933 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 221 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1428 и 1427 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...