Прејди на содржината

630 Еуфемија

Од Википедија — слободната енциклопедија
630 Еуфемија
Откривање
ОткривачАвгуст Копф
Откриено7 март 1907
Ознаки
Наречена по
Еуфемија
1907 XW; A924 DC
Главен појас (Евномија)
Орбитални особености
Епоха 18 август 2005 (ЈД 2453600.5)
Афел437,1 Гм (2.922 ае)
Перихел348,0 Гм (2.326 ае)
392,5 Гм (2,624 ае)
Занесеност0,114
1552,5 д (4,76 г)
18,33 км/ч
65,452°
Наклон13,844°
105,571°
40,580°
Физички особености
Димензии17 км[1]
Маса~7×1015 кг (проц.)
Средна густина
~2,7 г/см³ (проц.)[2]
~0,006 м/с² (проц.)
~0,011 км/с (проц.)
непознат
Албедо0.238
Температура~165 K
max: 248K (-26° C)
Спектрален тип
S
11.00

630 Еуфемијаастероид со средна големина од семејството Евномија.

Фотометриските набљудувања во опсерваторијата Палмер Дивајд во 2005 г. укажуваат на вртежен период од 79,18 ± 0,02 часа со колебливост на сјајноста од 0,2 ± 0,02 величина. Сепак, останува некоја неизвесност во однос на податливоста на овие резултати.[1]

Орбита на астероидот 630 Еуфемија и неговата положба во Сончевиот Систем

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Warner, Brian D. (December 2005), „Asteroid lightcurve analysis at the Palmer Divide Observatory - spring 2005“, The Minor Planet Bulletin, 32 (4): 90–92, Bibcode:2005MPBu...32...90W.
  1. G. A. Krasinsky et al. Hidden Mass in the Asteroid Belt, Icarus, Vol. 158, p. 98 (2002).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]