629 Бернардина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
629 Бернардина
629Bernardina (Lightcurve Inversion).png
Тридимензионален модел на 629 Бернардина врз основа на светлинската крива.
Откривање
Откривач Август Копф
Откриено во Хајделберг
Откриено 7 март 1907
Ознаки
1907 XU
Орбитални особености
Епоха 18 август 2005 (JDCT 2453600,5)
Апхел 3,635 АЕ
Перихел 2,633 АЕ
3,134 АЕ
Занесување 0,160
5,548 г
307,981°
Наклон 9,326°
87,369°
30,614°

629 Бернардинамала планета што кружи околу Сонцето.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]