573 Реха

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
573 Реха
573Recha (Lightcurve Inversion).png
Тридимензионален приказ на 573 Реха заснован на светлосната крива.
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено воХајделберг
Откриено19 септември 1905
Ознаки
1905 RC
Орбитални особености[1]
Епоха 18 август 2005 (ЈД 2453600.5)
Апхел3,364 АЕ
Перихел2,660 АЕ
3,012 АЕ
Занесување0,117
5,227 a
19,612°
Наклон9,837°
343,045°
30,783°
Физички особености
7,15[2] h

573 Рехаастероид од главниот појас. Откриен од страна на Макс Волф на 19 септември 1905 година, бил именуван според лик од Лесинговата претстава Нејтан мудриот.

Фотометриските набљудувања од опсерваторијата во Колорадо спрингс, Колорадо од 2001–2006 година искористени за образување на светлосна крива за овој објект. Астероидот имал вртежен период од 7,15 ± 0,01 часови и промена на светлинската величина од 0,20 ± 0,02.[2]

Станува збор за член на Еосовото семејство на астероиди кoи настанале како рззултат на судири и распад на еден поголем објект.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Yeomans, Donald K., „573 Recha“, JPL Small-Body Database Browser (NASA Jet Propulsion Laboratory), конс. 2013-03-30. 
  2. 2,0 2,1 Warner, Brian D. (January 2011), „Upon Further Review: IV. An Examination of Previous Lightcurve Analysis from the Palmer Divide Observatory“, Bulletin of the Minor Planets Section of the Association of Lunar and Planetary Observers 38 (1): 52–54, Bibcode:2011MPBu...38...52W. 
  3. Veeder, G. J. и др. (March 1995), „Eos, Koronis, and Maria family asteroids: Infrared (JHK) photometry“, Icarus 114: 186–196, Bibcode:1995Icar..114..186V, doi:10.1006/icar.1995.1053, CiteSeerX: 10.1.1.31.2739. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]