574 Реџинилд

Од Википедија — слободната енциклопедија
574 Реџинилд
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено воХајделберг
Откриено19 септември 1905
Ознаки
1905 RD
Орбитални особености[1]
Епоха 18 август 2005 (ЈД 2453600.5)
Афел2,792 ае
Перихел1,714 ае
2,253 ае
Занесеност0.239
3,382 a
163,474°
Наклон5,685°
336,909°
76,760°
Физички особености
14,339[2] h

574 Реџинилдастероид од главниот појас. Откриен од страна на Макс Волф на 19 септември 1905 година.

Фотометриските набљудувања на астероидот оф опсерваторијата Орган Меса во периодот на 2010 година дале светлинска крива со период од 14,339 ± 0,001 часови и промена на светлината од 0,17 ± 0,02. Светлинската крива има три неднакви минимуми и максимуми по вртежен циклус.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Yeomans, Donald K., „574 Reginhild“, JPL Small-Body Database Browser, NASA Jet Propulsion Laboratory, Посетено на 2013-03-30.
  2. 2,0 2,1 Pilcher, Frederick (April 2011), „Rotation Period Determinations for 25 Phocaea, 140 Siwa, 149 Medusa 186 Celuta, 475 Ocllo, 574 Reginhild, and 603 Timandra“, Bulletin of the Minor Planets Section of the Association of Lunar and Planetary Observers, 38 (2), стр. 76–78, Bibcode:2011MPBu...38...76P.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]