Готхолд Ефрајм Лесинг

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Готхолд Ефраим Лесинг)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Готхолд Ефрајм Лесинг
Gotthold Ephraim Lessing Kunstsammlung Uni Leipzig.jpg
Портрет на Лесинг
Роден/а22 јануари 1729
Каменц, Горна Лужица, Саксонија
Починат/а15 јануари 1781
Брауншвајг, Брауншвајг-Линеберг
Занимањеписател, филозоф, публицист, критичар на уметноста и драматург
Апсолвент наЛајпцишки универзитет
Витенбершки универзитет
Значајни делаСара Симпсон; Емилиа Граптор; Мина Вон Бархем; Натхан Висе; Лаокон; Хамбуршка драматургија
Сопруг/аЕва Кониг

Потпис

Готхолд Ефрајм Лесинг (германски: Gotthold Ephraim Lessing, 22 јануари 172915 јануари 1781) бил германски писател, критичар и теоретичар на уметноста, еден од најзначајните борци на европското просветителство. Автор на првата германската граѓанска драма „Мис Сара Сампсон“, а делото „Лаокон или границите на сликарството и поезијата“ ги поставиле темелни модерни естетики.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Luckhurst, Mary (2006). Dramaturgy: A Revolution in Theatre. Cambridge: Cambridge University Press. стр. 24. Gotthold Ephraim Lessing was the world's first officially appointed dramaturg.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]