556 Филида

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
556 Филида
556Phyllis (Lightcurve Inversion).png
Тридимензионален модел на 556 Филида заснована на светлосната крива.
Откривање
Откривач Паул Гец
Откриено во Хајделберг
Откриено 8 јануари 1905
Ознаки
1905 PW
Орбитални особености[1]
Епоха 31 јули 2016 (ЈД 2457600.5)
Параметар на неодреденост 0
Лак на набљудување 108,29 а (39.553 денови)
Апхел 2.7179 ае (406.59 )
Перихел 2.2115 ае (330.84 Gм)
2.4647 ае (368.71 Gм)
Занесување 0,10273
3,87 а (1413,4 d)
301,06°
0° 15м 16.956с / ден
Наклон 5,2400°
286,126°
177,439°
Земјино НОПР 1.22684 ае (183.533 Gм)
Јупитерово НОПР 2.40412 ае (359.651 Gм)
Јупитеров Тисеранов параметар 3,475
Физички особености
Среден полупречник
18.905±0.55 km
4.293 h (0.1789 d)
0.1853±0.011
9,56

556 Филидаастероид во орбита околу Сонцето. Станува збор за S тип на астероид со пречник од 38 km и геометриско албедо од 0,185. Засновано на фотометриските набљудувања меѓу 1998 и 2006 година, има ѕвезден вртежен период од 4,293 ± 0,001 h.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „556 Phyllis (1905 PW)“. JPL Small-Body Database. NASA/Jet Propulsion Laboratory. http://ssd.jpl.nasa.gov/sbdb.cgi?sstr=556;cad=1. 
  2. Marciniak, A. и др. (October 2007), "Photometry and models of selected main belt asteroids. IV. 184 Dejopeja, 276 Adelheid, 556 Phyllis", Astronomy and Astrophysics 473 (2): 633–639, Bibcode:2007A&A...473..633M, doi:10.1051/0004-6361:20077694. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]