557 Виолета

Од Википедија — слободната енциклопедија
557 Виолета
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено воХајделберг
Откриено26 јануари 1905
Ознаки
1905 PY
Орбитални особености[1]
Епоха 18 јануари 2005 (ЈД 2453600.5)
Афел2,689 ае
Перихел2,195 ае
2,442 ае
Занесеност0,101
3,816 a
127,890°
Наклон2,496°
293,094°
194,239°
Физички особености
5,0887[2] h

557 Виолетаастероид од главниот појас. Откриен од страна на Макс Волф на 26 јануари 1905 година.

Фотометриските набљудувања направени во 2008 година при опсерваторијата Меса е добиена светлинска крива со период од 5,0887 ± 0,0001 часа и промена на светлинската величина од 0,25 ± 0,03.[2]

Орбита на астероидот 557 Виолета и неговата положба во Сончевиот Систем

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Yeomans, Donald K., „557 Violetta“, JPL Small-Body Database Browser, NASA Jet Propulsion Laboratory, Посетено на 2013-03-30.
  2. 2,0 2,1 Pilcher, Frederick (September 2008), „Period Determinations for 26 Proserpina, 34 Circe 74 Galatea, 143 Adria, 272 Antonia, 419 Aurelia, and 557 Violetta“, Bulletin of the Minor Planets Section of the Association of Lunar and Planetary Observers, 35 (3), стр. 135–138, Bibcode:2008MPBu...35..135P.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]