538 Фредерика

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
538 Фредерика
Откривање
ОткривачПаул Гец
Откриено18 јули 1904
Ознаки
1904 OK
Астероиден појас (Хигиејско семејство)
Орбитални особености
Епоха 18 август 2005 (ЈД 2453600.5)
Апхел3,680 АЕ
Перихел2,647 АЕ
3,164 АЕ
Занесување0,163
2055 d (5,63 a)
16,64 km/s
293,642°
Наклон6,503°
141,364°
228,385°
Физички особености
Димензии72 km[1]
Маса~2,8×1017 kg (претпоставка)
Средна густина
~1,4 g/cm³ (претпоставка)[3]
~0,014 m/s² (претпоставка)
~0.032 km/s (претпоставка)
1,1 d [2]
Албедо0,0641 [1]
Температура~158 K
max: 244K (-29° C)
Спектрален тип
астероид од типот B[4]
9,30

538 Фредерика - астероид од главмиот астероиден појас во орбита околу Сонцето.

Фотометриските набљудувања од опсерваторијата Орган Меса во Ново Мексико од 2012 година забележале вртежен период од 46,728 ± 0,004 часови со светлосна промена на величината од 0,25 ± 0,02.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Pilcher, Frederick (April 2013), „Rotation Period Determinations for 24 Themis, 159 Aemilia 191 Kolga, 217 Eudora, 226 Weringia, 231 Vindobona, and 538 Friederike“, Bulletin of the Minor Planets Section of the Association of Lunar and Planetary Observers, 40 (2): 85–87, Bibcode:2013MPBu...40...85P.
  1. PDS lightcurve data
  2. G. A. Krasinsky et al. Hidden Mass in the Asteroid Belt, Icarus, Vol. 158, p. 98 (2002).
  3. T. Mothé-Diniz et al. Rotationally Resolved Spectra of 10 Hygiea and a Spectroscopic Study of the Hygiea Family, Icarus, Vol. 152, p. 117 (2001).