539 Памина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
539 Памина
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено воХајделберг
Откриено2 август 1904
Ознаки
1904 OL
Орбитални особености
Епоха 18 август, 2005 (ЈД 2453600.5)
Апхел3,320 АЕ
Перихел2,156 АЕ
2,738 АЕ
Занесување0,213
4,530 a
67,805°
Наклон6,811°
274,661°
96,670°

539 Паминаастероид од главниот појас. Откриен од страна на Макс Волф на 2 август 1904 година.[1] IНАречен е според лик од Моцартовата опера, Магичната флејта.

References[уреди | уреди извор]

  1. „Minor Planet Names: Alphabetical List“. IAU Minor Planet Center. IAU. конс. 17 April 2013.