435 Ела

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
435 Ела
435Ella (Lightcurve Inversion).png
Тридимензионален приказ на 435 Ела заснован на светлосната крива.
Откривање
Откривач Макс Волф,
Арнолд Швасман
Откриено 11 септември 1898
Ознаки
1898 DS
Главен појас
Орбитални особености
Епоха 30 јануари 2005 (ЈД 2453400.5)
Апхел 423,044 Gm (2,828 АЕ)
Перихел 309,78 Gm (2,071 АЕ)
366,412 Gm (2,449 АЕ)
Занесување 0,155
1400,092 ден. (3,83 a)
19,03 km/s
266,235°
Наклон 1,817°
23,301°
333,306°
Физички особености
Димензии 42,0 km
Маса unknown
Средна густина
непозната
непозната
непозната
непозната
Албедо непознато
Температура непозната
Спектрален тип
непознат
10,23

435 Ела — вообичаен астероид од главниот појас .

Откриен од германскиот астроном Макс Волф и Арнолд Швасман на 11 септември 1898 година во Хајделберг.